Зміст
Цей звіт про тур: Вода й каміння
Окремі моменти походу "Вода та каміння" 13-17 вересня 2009
У кожного свій шлях у гори. Мій почався 25 років тому і перервався на 25 років). Та вийшло, що першу спробу штурму Чатир-Дага було зроблено дуже давно… І ось повертаючись із Криму з «тюленього» відпочинку я сказав – усе, йду в похід. Непомітно пролетів час, відведений на збори, докупи та покупки, і ось Сімферополь, вокзал, зустріч із групою та неспішна поїздка на тролейбусі…
Група зібралася, як виявилося, досвідчена, з досвідом походів, (крім мене)) мужні і веселі. Як і має бути. Тому на заклик Тренера (Андрій Гіпіч) "Ну що, кабани, порили?" всі вставали і рили далі. Рилося правда важкувато. Але труба і спрага нового кликала вперед, до вершин, печер, водоспадів та привидів. Всі ці радості вже багато разів описані, сфотографовані і показані. Просто хотілося б зупинитись на окремих моментах походу. Отже, про…
Про Тренера.
Андрій сказав нам, що так його ще не називали. Ну і гурт наш теж зібрався вперше))). Тренер досвідчений, все знає, скрізь був. Харчується всім, але особливу пристрасть має до Первомайської Згущенки. Для нього це фетиш та привіт з Батьківщини. Приблизно як для російського розвідника новий номер газети Правда глибоко в німецькому тилу. Ще здатне пробудити інтерес Тренера гарне спорядження. Як у блондинки сумочка від Луї Вітон.
Про думки про високе, буття тощо.
Приблизно на другій годині походу думки про високе самі собою поступаються місцем однієї простої думки - якого рожна я сюди пішов? Чи не сиділося і не думалося вдома, в ресторані, в туалеті, зрештою? Ні, поперся і відступати нікуди, попереду гори, море та заздрість усіх, для яких вершини вже позаду! Але коли все ж таки зміг, подолав, і вийшло - тоді все бл. Тоді можна і про високе подумати. Причому із законною гордістю!
Про красу.
Найказковіше, як для мене, і гарне місце – вид на Бабуган з Еклізі – Буруна. Коли дивишся в далечінь і далечінь складається з найкрасивіших плато, покритих лісом, поритих ярами і підкреслених вершинами на яких ще не бував, здається, що не там знімали Володаря каблучок.
Про печеру Еміну - Баїр - Хосар.
Вона чудова. У ній неспішно тече час, втрачаючи свої обриси, і набувають життя сталактити, сталагміти і сталагнати. І все це добро має свою назву, дане спелеологами, що невідомо що курили. Ну дуже інтригуюче! І коли кажуть що сталактит росте на 10 см за 1000 років, то думати про вічне совість не дозволяє. Ще там є мамонтеня, яке втратило свою голову. Дивно, що спелеологи не побачили його дух у темряві печери. А як побачили, то не сказали. А якщо сказали, то я прослухав.
Про печеру Холодна.
Одна з найбільших на Чатирдазі - Суук-Коба, довжиною 210 м. Назва її цілком виправдано: тут і справді досить прохолодно, постійна температура повітря - +6 оС. Є вода і настінні малюнки. Явно кимось намальовані.))
Про їжу та пиво та глінтвейн.
The food was just right. Not much and not little. Времени думать об изысках практически не было, поэтому на ура шло все приготовленное Тренером и припасенное в наших рюкзачках. It would be quite possible to do without the supplies. I had a chance to try beer on a hike. But since for this you need to carry it on your loved one and almost all the time upward, then a reasonable alternative between having no beer and carrying it on yourself, I personally ended up with as many as 2 cans (or just 2))). Але глінтвейну просто не було. Буфету на Еміне - Баїр - Хосар нам не вистачило. Треба було випити перед екскурсією!!! Це все Тренер... Не пий, вийди зігрійся...
Про водоспад Джур-Джур.
Тепер завжди підходячи до якогось надчистого водоспаду пам'ятатиму трохи вище можуть стояти туристи-альпіністи і купати в чистій воді свої ароматні тіла, шкарпетки і кросівки. І коли нас у Рибальському запросили на екскурсію на Джур-Джур довелося сказати правду – що ми там уже були! Але після купання справді добре і свіжо. Тільки спускатись до нього не зовсім легко. Навіть важче ніж із Ангар-Бурун.
Про шкарпетки.
Не беріть неперевірені шкарпетки у похід! Я особисто в Сімферополі на ринку так і не знайшов якісних, а найзнайдені скочуються і потихеньку можуть натерти долоні ніг.
Про спорядження.
Воно має бути легким максимально. Я спитав у товариша з походу, чому в нього такий легкий рюкзак? Як виявилося, він просто збирався в похід 20 років. Досвід. А мій важив десь під 25 кг, я гадаю. Рюкзак, каремат, спальник та намет - близько 9 кг! І маса речей, без яких просто не можна обійтися! Зате шкарпетки сушилися на мотузці і трималися там прищіпками!))
Про виноградники.
Не всі виноградники вирубали у Криму. Один такий і попався нам на шляху до Рибачого. Винограда там поменшало, а нам перехотілося за дивним збігом їсти! Жаль тільки довелося пакетик з виноградом викласти на виході. Бабуся-сторож помітила.
Про Рибальського.
Про Рибачого сказати особливо нема чого. Звичайне приморське містечко, що живе від сезону до сезону. Все повільно, звичайно, не дуже дорого. За визначною пам'яткою треба сходити в Малореченське. Там Храм-маяк Святого Миколая Мирлікійського. І під ним музей катастроф на водах. Якщо раніше мені було неприємно літати, то тепер і в морські круїзи не надто полювання!) Але 35 грн за вхід, як і пообіцяли, не шкода.
Про травми.
Просто треба пам'ятати, що можливо все, і не лише добрий. Уникнути цього максимально можна лише власною обережністю, вибираючи місця куди ставити ноги, спирати руки і сунути голову. І тоді напевно дорога буде на радість.
Про все.
Про все не розповісти! Це треба побачити, пройти та пережити. І потім йти далі по життю зі свідомістю та розумінням, що ти зміг, не відступив і дійшов. Жаль щойно закінчилося все раніше ніж планувалося! Але знаю точно, що хочу ще піти! І вже дивлюся на спорядження легше.
Володимир Туман, Полтава. 2009