Кримська гірничо-морська ейфорія

Кримська гірничо-морська ейфорія

🗓 2009 ↻ оновлено 2017

Похід каньйонами Криму з 12 по 17 липня 2009.
Збираючись у цей похід, я вважав себе досвідченим туристом і припускав, що знаю що на мене чекає ( до цього ходив з Кирилом у похід по Печерних містах і взагалі бував у багатьох місцях у Криму з велосипедом) але, забігаючи наперед скажу, що "Печерні міста" в порівнянні з цим походом просто прогулянка у парку. І те, наскільки він виявився для мене важким і важким, ні в яке порівняння не йде з викликаним ним захопленням і гірничо-морською ейфорією, зумовленими не лише красою та видами, а й дружною, веселою і душевною командою, що зібралася. Але про все по порядку.

группа туристов в сбореУ Сімферополі нас зібралося 16 осіб, які були поділені на дві групи: одну повів Андрій, іншу (нашу) – Тарас. Обидві команди йшли окремо за одним маршрутом. Традиційна роздача важких пакетів з їжею, заповнення анкет і ми їдемо до початку маршруту (т\с Алсу). Дорогою я з'ясував давно цікавило мене питання, що до співачки Алса назва турстоянки ніякого відношення не має і перекладається як Алая вода. Недовгий пологий спуск і ми чуємо дзюрчання нар. Чорний.

Якийсь час дві групи йшли разом, потім розійшлися. на протягом походу ми ще двічі зустрічали групу Андрія. Наявність двох команд привносила до походу деякий змагальний дух. Постає питання: хто попереду? - породжував бажання йти швидше.

вброд через Черную рекуПершого дня нар. Чорну довелося переходити вбрід чотири або п'ять разів, я вже збився з рахунки. Ці переправи показали, що необхідно брати із собою сандалі. Постійне роззування та взуття в кросівки займало багато часу і трохи напружувало.

На першу ночівлю стали рано о 17.00 на останній придатній для цього стоянці. Далі був, за словами Тараса, 4-х годинний перехід по крутих, кам'янистим схилам каньйону. Намети там ставити нема де. У час вечері відбулося тісніше знайомство, що показало що зібралася міжнародна російсько-українська команда, покликана ще більше зміцнити дружбу двох слов'янських народів.

А вночі була гроза. Миготіло, гриміло і поливало майже всю ніч. Вранці, прокинувшись першим, я виявив, що забув сховати кросівки в намет і вони природно були сповнені води. Далі були болючі спроби розпалити багаття, що увінчалися успіхом після години піротехнічних вишукувань, що спричинили втрату рулон туалетного паперу і коробка сірників. Перед здивованими поглядами прокинулися товаришів постала картина весело потріскуючого вогню серед загальної вогкості та розвішаної над ним взуття. На сніданок, як потім виявилось - традиційно - була молочна каша із сухого молока з родзинками. Кросівки я так до кінця і не висушив, пішов до сирих.

завтрак в походеА далі був справжній драйв. Тарас не обдурив - 4 години крутих спусків та підйомів, слизьких після дощу, часто посипаних сипучкою, каробкання по каменях над крутими урвищами, а навколо божевільні по краси види. Місцями було навіть страшно, але дуже цікаво. У наприкінці каньйону вийшли на трасу. Тут нас покинув один, хворий учасник походу. Серьога тобі респект, треба мати мужність і силу волі, щоб з високою температурою пройти цей ділянку маршруту. Природно наші рюкзаки поважчали на вагу Сергіного провіанту.

Ділянка маршруту до т\с Узунджа подолали автобусом, по дорозі піддавши набігу і спустошивши місцевий продмаг. Деякими товаришами, які проігнорували попередження про те, що до ночівлі йти ще далеко, необачно було придбано пиво (по 1л на брата). Можливість покаятися в цьому вони мали протягом усього наступного за цим не крутого, але затяжного і тривалого підйому. Промови самовикриття, самобичування та рішучості так більше не чути було регулярно.

Таким чином дісталися ми до каньйону Узунджа, який після Чорноріченського мене не вразив. Якийсь він дрібний, хоча безперечно красивий.

Через територіальне розташування біля дороги, причини зайнятості іншими туристами, а також ряд інших причин, що вислизають з моєї пам'яті, Т\с Ай-Димитрій нам не сподобалася і ми стали в лісі, трохи осторонь неї. За що й поплатилися: тільки-но потрапивши в обійми Морфея, були спричинені нападу злісного лісника, який ледь не придушив наші намети своїм уазиком. Тільки вживши весь свій дипломатичний талант, підкріплений певними документами та ін- ною кількістю гривень, Тарасу вдалося спровадити правоохоронці.

Однак цей інцендент не зміг зіпсувати враження від шикарної тушкованої картоплі зі свіжою свининою (добутими напередодні у магазині), які були приготовані вмілими ручками Наді та Каті, за що їм величезне дякую, а також душевними розмовами, що пішли за цим біля багаття.

Вранці, використовуючи мозковий штурм плюс дедуктивний метод, дійшли висновку, що були здані з тельбухами ліснику рибалкою, що бачила нашу групу на підході до стоянки. Пригнічуючи бажання вчинити розправу над цим "редискою", покидали ми це негостинне місце.

Наш шлях пролягав через густий буковий ліс, що навіває думки про тролів, гномів і орків на чолі з Саурон. На шляху знайшли артефакт - дамбу, збудовану ще німцями у Велику Вітчизняну і призвела до зникнення річки, висохлим руслом якої ми йшли деякий час. Півдня йшли ми цим зачарованим лісом практично не бачачи неба і раптом оппа... виходимо на оглядовий майданчик з якого відкривається казкової краси вигляд, трохи зіпсований хмарами, що затягують небо. Клацання фотоапаратів різко стихає – починається неслабкий дощик. Запаковуємо себе з рюкзаками в дощовики і спускаємося до водоспаду Срібний та далі до траси.

Дощ не припиняється, небо обкладене хмарами, все навколо природно мокре – приймаємо малодушне рішення йти у с. Аромат, шукати ночівлю з лазнею. Обійшовши кілька дворів, знаходимо господаря, готового дати притулок вісьмох мокрих туристів за прийнятною ціною з лазнею. Цього вечора ми винагородили наші тіла за всі "страждання" попередніх днів - знатно попарилися, висушили речі і душевно посиділи в альтанці, бавлячись домашнім винцем. Ніч пройшла під акомпанемент барабанив по даху дощу, що супроводжував також наш сніданок.

Доїхали автобусом до початку Б. Каньйону, а там погода покращилася. Не вдалося знайти обхідний шлях шлях і йти на бал, заплатив 15 грн і почав розкручувати вздовж каньйону. У тому місці, де стежка йде вгору, вони пішли Тараси з рюкзаками, а самі, легенько, пішли до лазні молоді. Через дощі напередодні піднявся рівень річки, а у багатьох місцях стежка була повністю затоплена.

Спочатку дерлися як справжні скелелази, по стрімких стінах, чіпляючись за корчі та виступи в камінні. Потім довелося роззутися і шльопати місцями по річці. Вода настільки холодна, що після хвилини ходьби ніг не відчуваєш. Дуже гарне місце, де річка Панія водоспадом зливається із Коккозкою.

Навколо дуже багато людей, які привезли сюди екскурсійними автобусами з узбережжя. Цікаво спостерігати зміну виразів облич цих людей, коли вони у шльопанцях, з пляжними сумками та рушниками через плече (вони ж приїхали прогулятися Б. Каньйоном як набережною і викупатися у ванні молодості) бачать, де їм потрібно буде йти. Спостерігали чоловіка в теніску, випрасуваних штанах і лакованих туфлях, який не роззувався йшов бурхливим потоку з отупелим поглядом і виразом повної байдужості на обличчі.

Повернувшись до Тараса дізналися, що 20 хв тому повз нього пройшла група Андрія і, проігнорувавши ванни молодості, бадьоро пішла вгору каньйону. Повні рішучості наздогнати та обігнати ми попрямували за ними. Досить довго стежка вилася вгору густому лісі і нарешті ми вийшли на видовий майданчик, з якого відкрився шалений вигляд на Б. Каньйон зверху. Хвилин 30 не могли відірватися від цієї панорами, ігноруючи всі, хто звучить усі наполегливіше заклики Тараса рухатися далі.

А небо стало густо затягувати фіолетовими дощовими хмарами, що змусило нас зачехлити рюкзаки і дістати ближче дощовики. Але в цей коли Бог милував, і небо поступово прояснилося. Бадьоро крокуючи, з рідкісними привалами, близько 17.00 ми наздогнали групу Андрія, яка стала на ночівлю на тс Баш - Дере. Ми ж пішли далі, т.к. сподівалися заночувати на Ай-Петринській яйлі біля джерела. Але надіям не судилося збутися - прикинувши час і відстань, що залишилася, дійшли висновку, що до джерела ми дістанемося вже в темряві.

Тому зупинилися на зустріненій нами симпатичній стоянці на нар. Куру - Вузень. Вечір пройшов дуже весело за грою в "Крокодилі" (потрібно беззвучно, тільки мімікою пояснити загадане слово) і затягнувся майже до години ночі.

до моря рукой податьА далі був страх, що лякав і лякав нас весь похід. на яйлу, який пройшов напрочуд легко і бадьоро і вивів нас на м. Лиса, яка зустріла нас майже ураганним вітром. Тут відчуваєш себе на даху світу - скільки вистачає очей - простягаються гори. Чотирьохгодинний марш по плато був кілька одноманітним і запам'ятався тільки вдалині, що виднілася. обсерваторією Беденекир і повним кульком маслюків, які ми назбирали вздовж стежки, мало не сходячи з неї. Гриби планували приготувати ввечері (внаслідок трясіння вони перетворилися на суцільне крихітне і їх довелося викинути).

Дійшовши до джерела, сіли на обід і почали тримати пораду - що робити далі. Сьогодні мала бути остання ночівля в У рамках походу і всім хотілося провести її на пляжі біля моря. Застосувавши груповий пресинг, переконали Тараса змінити маршрут - спустилися на трасу, спіймали маршрутку та поїхали до Балаклави.

Ситно повечеряли в кафе, запаслися вином і вирушили на Офіцерський пляж (я ночував там під час попереднього походу з Кирилом). Це місце вже не було таким диким і безлюдним, як минулого разу - була торгова точка і кілька намети з туристів. До третьої години ночі (не всі, тільки самі стійкі) різалися в карти, попиваючи вино. Як виявилося, Надя знає незліченну кількість карткових ігор, чимало яких вона нас навчила цього вечора.

Наступного ранку, вгодувавши останній раз сніданком (дрова довелося йти шукати кілометра за два в гору), нас покинув Тарас. Наступний день був присвячений загорянню, купанню, стрибанню з каменів у воду та гра в карти. Ближче до вечора, найнявши моторний човен, переправилися до Балаклавської бухти і ще встигли відвідати музей підводні човни. Музей зробив більшість нашої компанії неоднозначне враження (очікували побачити там, як мінімум, справжній підводний човен, полазити в ньому і взагалі хотілося бачити більше експонатів).

Заскочили у вчорашнє кафе, де нас впізнали та зустріли як постійних відвідувачів (з ними не часто Є замовлення такого розміру). За вечерею було вирішено рішення зробити все можливе та зібратися разом наступного року той самий склад у наступній поїздці. За попереднім дзвінком господиня, переночували, поїхали в Севастополь. Рано вранці нас Катя пішла (поставили кілька будильників, щоб не проспати). Час, що залишився до поїзда, - наша компанія поріділа. скористався ним, щоб відвідати Херсонес.

Далі було тепле прощання, вокзал, поїзд та шлях додому. Особисто мені було небагато сумно розлучатися, тому що не часто зустрічаєш таких приємних, веселих, ерудованих людей.

I would especially like to note наполегливість, сила волі та прагнення до перемоги наших дівчат - похід, в цілому, виявився досить важким, але ніколи услышали мы от них ни намека на нытье, ни малейшей жалобы, ни a single request for a halt. Надя і Катя вам респект і уважуха.

Завдяки нашій команді я дещо змінив пріоритети у оцінка походу - якщо раніше для мене було головним, щоб підібралася витривала група і була можливість якомога більше проходити за день (на межі можливостей), то тепер я зрозумів, що справжнє задоволення від походу (яке характеризується назвою цього звіту - "Кримська гірничо-морська ейфорія") отримуєш, коли збирається така компанія, якою була у нас.

Андрій Доля, Київ 2009

конец похода

Локації в статті

Хочу в подорож

Лишіть контакт — і ми напишемо вам деталі та підберемо тур.

Натискаючи, ви погоджуєтесь на обробку контакту для відповіді.

або одразу: +38 097 327-86-98 Telegram info@outdoorukraine.com